Batoniki z kaszą jaglaną

0 Comment

Witam Was po długiej przerwie! 🙂
Cieszę się ogromnie, że udało mi się w końcu znaleźć trochę czasu na zamieszczenie przepisu! W czasie mojej nieobecności działo się naprawdę wiele, pracowałam ciężko dla moich partnerów, rozwijałam swoją pasję do fotografii i doskonaliłam umiejętności. Prowadziłam także warsztaty z fotografii kulinarnej oraz warsztaty kulinarne, które spotkały się z dużym zainteresowaniem z Waszej strony, za co dziękuję. Podczas tej przerwy uważnie słuchałam także Waszych wszelkich uwag oraz próśb, wynikiem czego już wkrótce będziemy spotykać się nie tylko na moim blogu, ale także na kanale YouTube, gdzie będziemy wspólnie gotować w mojej kuchni! A to jeszcze nie koniec niespodzianek! Nowy Rok, nowe wyzwania, nowe plany! 🙂
Dziś jeden z przepisów, które lubicie najbardziej – ze względu na łatwość oraz szybkość wykonania. Gwarantuję, że na bank znajdzie Wasze uznanie!

Składniki:
100 gramów ekspandowanej kaszy jaglanej (u mnie z dodatkiem suszonych owoców)
1 tabliczka (100 gramów) dowolnej czekolady
200 gramów masła orzechowego
1/4 kostki masła 82%
4 łyżki stołowe miodu

Wykonanie:
Posiekaj drobno czekoladę. Umieść w garnku masło z miodem i podgrzewaj, aż do rozpuszczenia i połączenia składników. Dodaj masło orzechowe i zmieszaj z masą do połączenia. Uważaj po dodaniu masła orzechowego – lubi się przypalić! Zdejmij garnek z palnika, dodaj do masy posiekaną czekoladę – mieszaj całość, aż czekolada się rozpuści.

Do masy wsyp kaszę jaglaną. Dokładnie wymieszaj całość. Przygotuj kwadratową formę, wyłóż ją papierem do pieczenia. Następnie wlej masę do formy, wygładź wierzch.
Wstaw całość do lodówki na minimum dwie godziny, a najlepiej na całą noc. Masa w tym czasie stężeje i będzie można ją pokroić w batoniki lub pralinki. Smacznego! 🙂

0 Comments

Leave a Comment