Sałatka a’la Waldorf z nasturcją

0 Comment

W jaki sposób można jeszcze umilić sobie szaro – bury, jesienny dzień? Znam odpowiedź – na talerzu! Dzisiejsza propozycja idealnie nadaje się właściwie na każdy posiłek, czy to pyszne śniadanie, czy też lunch lub kolację.
W moim ogrodzie, pomimo jesiennej aury, nadal świetnie radzą sobie jeżyny i maliny oraz piękne nasturcje. I to właśnie one dzisiaj są składnikiem mojej kulinarnej propozycji.
Jeśli nie macie swojego ogrodu, bez problemu zdobędziecie nasturcje u babci, mamy, cioci albo sąsiadki – stanowią popularną i piękną ozdobę balkonów i działek.

Czy jedliście już kiedyś nasturcję lub inne kwiaty?
Listki mają lekko pikantny, piekący smak. Można porównać je do znanej chyba wszystkim rzeżuchy. Kwiat zaś oferuje coś więcej – do wyżej wymienionych dochodzi jakby delikatna nuta chrzanowa. Całość jest naprawdę pyszna!

Dość długo zastanawiałam się, jak ją wykorzystać. Chciałam, aby jej obecność w daniu była zarazem i wyraźna, ale też idealnie komponowała się z pozostałymi składnikami. Chodząc zatem do ogrodu często podgryzałam a to listek, a to kwiatek i zastanawiałam się nad ich smakiem.
Tak oto powstał mój autorski przepis, w którym nasturcja jest królową, jednak również obdarza swych poddanych cząstką siebie, jej stanowczość idealnie pasuje do łagodności pozostałych składników. Naprawdę polecam ten przepis!

Składniki (na jedną osobę):
1/2 jabłka
3,4 łodygi selera naciowego bliżej środka plus listki
majonez
sól, pieprz do smaku (oczywiście z młynka)
sałata lodowa
endywia
kilka listków i kwiat nasturcji
pieczywo pszenne (można je zastąpić dowolnym)

Wykonanie:
Łodygi selera naciowego oraz jabłko pokrój w drobną kostkę. W sałatce powinna być równa ilość jabłka i selera. Posyp solą i pieprzem, dodaj majonez. Wstaw sałatkę do lodówki. Z 1 łodygi zetnij obieraczką do warzyw (wzdłuż) cienkie plastry selera, odłóż je na później, do dekoracji. Opłucz pod bieżącą wodą listki i kwiat nasturcji, odłóż na papierowy ręcznik, aby obeschły.
Podpiecz ulubione pieczywo (w tosterze lub na patelni grillowej). Ułóż na nim porwaną sałatę lodową, następnie umieść na niej sałatkę. Udekoruj wierzch cienkimi plastrami selera, endywią oraz listkami i kwiatem nasturcji.
W przepisie możesz całkowicie pominąć pieczywo i podać całość jako pyszną sałatkę.
Smacznego! 🙂

0 Comments

Leave a Comment