Wieniec drożdżowy z pomidorowym pesto

0 Comment

Dziś dotrzymuję słowa i dzielę się z Wami pomysłem na wykorzystanie pomidorowego pesto z poprzedniego przepisu. Piękny, rustykalny i pyszny wieniec drożdżowy… zobaczcie sami! 🙂

Wspominałam wcześniej, iż do zrobienia pesto (przepis tutaj: klik) będzie Wam potrzebny ketchup bardzo dobrej jakości – jest to warunek konieczny, aby Wasza pasta była wyśmienita. Ze swojej strony polecam bardzo ketchupy firmy Ogródek Dziadunia (klik), od których „uzależniła się” cała nasza rodzina. Właściwie od czasu gdy posmakowaliśmy je po raz pierwszy, w naszym domu nie zagościł już ketchup innej firmy.
Swój wyśmienity smak ketchupy zawdzięczają temu, iż są produkowane z polskich produktów najlepszej jakości, bez sztucznych konserwantów, aromatów oraz barwników. Każdy słoik zawiera w sobie tylko naturę a receptura na jego wykonanie pochodzi z rodzinnej tradycji i sekretów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Receptury znad Warty przekazywane były z ust do ust, a później spisywane w grubych zeszytach o pożółkłych już ze starości kartkach. Dzięki temu przetrwały po dziś dzień. Najlepsze przepisy zebrała Babunia do Ogródka Dziadunia (klik) i oczarowała smakiem całą rodzinę, która od tej pory wspólnie zbierała się przy stole, by z darów natury przygotowywać najlepsze przetwory pod słońcem. Mój dzisiejszy przepis również pochodzi ze starego, babcinego zeszytu. Łączy ze sobą tradycję z nowoczesnością, pozostał jednak romantycznie rustykalny i przez to piękny, kojarzący się z ciepłem domowego ogniska i rodzinnym posiłkiem.

Składniki:
½ kg mąki pszennej
300 ml wody
25 gramów świeżych drożdży
1 łyżeczka soli
pomidorowe pesto z poprzedniego przepisu (klik)

Wykonanie:
Drożdże rozpuść w wodzie wraz z cukrem. Woda powinna mieć temperaturę ciała. Wymieszaj i odstaw na 15 minut. W tym czasie przesiej mąkę, dodaj do niej sól. Połącz mąkę z zaczynem, wyrabiaj ciasto przez około 10 minut (aż będzie sprężyste, miękkie i gładkie). Włóż do miski obsypanej mąką, przykryj szczelnie folią aluminiową i odstaw do wyrośnięcia na 1 godzinę (w tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość).
Po wyrośnięciu wyłóż ciasto na blat obsypany mąką. Rozwałkuj ciasto na kształt prostokąta. Wysmaruj je pomidorowym pesto, następnie zwiń w rulon wzdłuż dłuższego boku. Rulon przetnij na połowę. Zakładaj obie połówki na siebie na przemian, na koniec uformuj wieniec. Sklej ze sobą obie końcówki.
Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia. Ułóż na niej wieniec, wstaw do piekarnika i piecz przez około 30 minut w temperaturze 180 stopni.
Smacznego!

0 Comments

Leave a Comment