Śliwella, czyli Nutella ze śliwek

0 Comment

Każdego roku w Strzelcach Dolnych odbywa się wspaniała impreza – Święto Śliwki.
W ten weekend po raz piętnasty warto było pojawić się w Strzelcach, przyjrzeć się procesowi smażenia powideł, starym maszynom rolniczym, sposobom wyrabiania wikliny. Ale też skosztować miodu, wędlin, chleba ze smalcem, czy tradycyjnych „kluchów” z kapustą. 🙂
Strzelce Dolne istnieją na mapie od XIII wieku. Jest to wieś położona w pradolinie Wisły, przy mieście wojewódzkim Bydgoszcz. Leży w paśmie Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły. Strzelce Dolne to przede wszystkim tereny krajobrazowe, rekreacyjne i historyczne. Okalają je wzgórza polodowcowe i rozciąga się piękny widok na pradolinę. Warto odwiedzić zatem Strzelce nie tylko przy okazji Święta.
Mieszkańcy wsi zajmują się sadownictwem i uprawą roli. Wieś jest jednak najbardziej znana nie tylko w kraju ale i za granicą ze słynnych „powideł strzeleckich”. Obecnie 11 gospodarstw w sposób tradycyjny wytwarza te pyszne specjały.
Mój dzisiejszy przepis również powinien Was zachwycić, podobnie jak tradycyjne powidła strzeleckie. Proponuję dziś zdrową alternatywę dla popularnej i znanej każdemu Nutelli. Jest pyszna, oczywiście ze śliwek i koniecznie musicie ją wypróbować! 🙂

Składniki (na 5 średnich słoiczków):
3 kg śliwek
1 kg cukru
2 cukry z prawdziwą wanilią
100 g ciemnego kakao

Wykonanie:
Śliwki umyj, osusz, przekrój na pół i pozbaw pestek. Następnie zmiksuj na gładką masę przy użyciu blendera. Przełóż masę do garnka, dodaj cukier i gotuj na małym ogniu, często mieszając, przez około 2 godziny. Przed końcem gotowania dodaj cukry waniliowe oraz kakao. Po jego dodaniu masa znacznie zgęstnieje. Wymieszaj dokładnie całość, następnie gorącą masę przełóż do słoików.

Informacje wykorzystane przeze mnie w poście pochodzą z tej strony – klik.
Smacznego! 🙂

0 Comments

Leave a Comment